18 januari kl 14, Rya skog, Göteborg
Okategoriserade19 december 2023
Starta det nya året med något kraftfullt
Den 18 januari körs sista rättegången i det pärlband av rättegångar som blev resultatet av Göteborgsupproret 2.0 och dess efterspel i augusti, november och december. En tapper skara har idogt bevistat varandras rättegångar och några ytterligare aktivister har tillkommit i de efterföljande blockader/störningar i oljehamnen vi genomfört. Det lite märkliga är att polisen efter den 17 augusti upphörde med att lagföra oss. De lät oss hållas. Troligen arrangerade de ihop med Preem att störningen skulle minimeras. Tankbilarna körde innan vi kom – och efteråt. Vi hade ju föranmält att vi skulle komma ut efter varje rättegång vid 17-tiden. Ju kallare, blåsigare och mörkare det blev desto färre blev vi och desto ”lättare” blev det för oss att avbryta. Till slut höll vi ut som mest en eller max två timmar. Brrr
Men nu den 18 januari har vi tänkt göra lite annorlunda.
Det är sista rättegången efter Göteborgsupproret 2.0 Vi tänkte satsa på ett tidigare klockslag efter rättegången som börjar 10:15. Tanken är att vi ska försöka få ihop ett större gäng och hålla ut längre och helst också stänga alla tre portarna.
Så kom till Rya Skog (busshållplatsen heter så) ute vid oljehamnen den 18/1 kl 14. Eller kom till Malins rättegång i tingsrätten kl 10. Och om du inte själv orkar eller hinner…sprid denna inbjudan i de kanaler du tror är relevanta. Vi är inte hysteriskt paranoida vad gäller hur mycket polisen vet, men anar de något så är det att vi kommer vid 17-tiden. Inte 14.
Sprid detta – men inte i sociala medier.