TEMAKVÄLL PÅ REBELLHÖRNET GBG: Ickevåld & deeskalering
Bruksgatan 15B, Göteborg
-Hur gör man om en klimatförnekare börjar tjafsa med oss vid en rebellmammasittning?
-Vad gör vi om frustrerade bilister kliver ur bilen och börjar skrika på oss när vi gör en vägblockad?
Det är många nyblivna rebeller, rebellmammor, rebellpappor och andra som funderar på hur man ska bemöta arga människor i samband med manifestationer och aktioner.
ONSDAG 12/11 BLIR DET TEMAKVÄLL OM ICKEVÅLD & DEESKALERING PÅ REBELLHÖRNET.
En grundpelare i allt vi gör inom XR är att aldrig agera på ett sätt som ökar frustration och ilska hos dem vi möter. Därför tränar vi oss i att agera utifrån principer om ickevåld, och vi tränar oss i att hantera känslosamma situationer på ett sätt som gör att risk för aggression och våld minskar istället för trappas upp.
Välkommen på en samtalskväll om dessa viktiga utgångspunkter i all fredlig civil olydnad – och som också passar bra när man deltar i flygbladsutdelning och andra utåtriktade aktiviteter där vi möter människor.
Frågor, tankar och reflektioner välkomnas!
Du kan såklart också välja att bara komma och hänga, och käka soppa före temakvällen – och stanna så länge du vill. Rebellhörnet är öppet för drop-in från 16:00-20:00. Alla som är engagerade i miljö- och klimatrörelsen, eller kanske bara nyfikna, är välkomna – ung som gammal!
Adress: Rebellhörnet i Göteborg ligger på Bruksgatan 15b, ingång från hörnet mot Lantvärnsgatan.