
Rebellion of One
Vi är några i Stockholm som kommer att köra en Rebellion of One-aktion den 6 april. Detta är tänkt att vara en väldigt lättillgänglig aktion som varken kräver stor planering eller många deltagare, vi tänker oss 5-10 personer. Är det fler som vill haka på?
Konceptet vi kommer att testa ser ut såhär:
– Vi väljer en välbesökt plats att sitta vid
– Vid platsen placeras tidningar ut i en mindre cirkel (ca 5-10 platser), en tom kartongbit, en penna och ett äpple (för att det inte ska blåsa bort). Detta för att bjuda in andra att slå sig ner tillsammans med den ensamma Rebellmamman
– En Rebellmamma sätter sig ner med en skylt. Vi tänker att denna person också har en liten högtalare med sig och kan spela en låt på repeat (troligtvis ”Kommer du”, som vi ofta spelar på våra manifestationer och som är inbjudande). Den ensamma Rebellmamman ska framstå som en ensam sittande person som bjuder in fler.
– Några fler Rebellmammor cirkulerar runt platsen (men kommunicerar inte med den ensamma Rebellmamman). Om inga förbipasserande slagit sig ner så sätter sig de andra Rebellmammorna efter ca 30 minuter i ringen en efter en med lite tid emellan.
– Någon/några fotar och filmar
Om det är några fler som vill testa konceptet så hör av er i eventet. Uppsala kommer nog upprepa detta den 13 april.
Vi kommer att utvärdera konceptet och eventuellt lyfta ett förslag att köra i stor skala framöver, på en massa platser vid samma tillfälle runt om i landet, kanske inför EU-valet?.