This web page requires JavaScript to be enabled.

JavaScript is an object-oriented computer programming language commonly used to create interactive effects within web browsers.

How to enable JavaScript?

Matmanifestation Ulleråker Gård! – XR Sverige

Matmanifestation Ulleråker Gård!

Uppsala söndag 22 februari 2026 kl. 12:00–14:00

Ulleråkersvägen 30, Uppsala

KLIMATET. HÄLSAN. RÄTTVISAN. FRAMTIDEN. & BEREDSKAPEN.
Vi gör Matuppror och du är inbjuden till Uppsalas första matmanifestation!

När: 22a Februari, kl 12-14

Var: Ulleråker Gård. Det finns begränsat antal med platser (35), anmäl dig därför här: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSc3f…/viewform… 

Efter anmälan kommer du inom några dagar att få ett mail som bekräftelse att du är anmäld. Om fler skulle anmäla sig kommer vi att ta fram en reservlista. Om du för förhinder, meddela oss så snabbt som möjligt så att vi kan erbjuda platsen till en person som står på reservlistan.

Vad? Vi kommer att lära oss om matsystemet, äta en god soppa och bröd bestående av fantastiska råvaror och diskutera lösningar tillsammans. Varför? Genom en Matmanifestation visar vi att maten är en positiv kraft, inte ett problem. Med hjälp av något så grundläggande som vad vi äter och hur vi organiserar oss kring matproduktionen kan vi komma åt flera samhällsutmaningar och sätta igång en större förändring som gynnar både människor och vår planet. Och vi lovar – resan dit kommer att vara både läcker och meningsfull! 
Matupproret tar just nu fram förslag på lokala, regionala och nationella krav, och du vill kanske vara med och driva några av dessa lokalt?

Vem är du? Du bor i Uppsala och vill hjälpa oss att ändra matsystemet!

Vilka är vi? Den här manifestationen planeras av Rebellmammorna Uppsala och Uppsala Matråd. Matupproret är en nationell kampanj initierad av Rebellmammorna* och Reformaten. Läs mer här: matupproret.nu.

Kostnad för maten: Betala det du kan (vi kommer att behöva köpa in råvaror för maten och är tacksam om vi får in den summan vi har lagt ut.)

*Arbetsgruppen Rebellmammorna Matupproret